Zahrádkáři z Libeňského ostrova sobě ... ale i jiným
Záhlaví.jpg
Září je prvním podzimním měsícem. Jeho začátek ještě bývá teplý a slunečný, ale to se může v jeho druhé polovině rychle změnit. Nastupuje chladnější počasí, často provázené již pravými podzimními plískanicemi. Naši práci na zahradě proto musíme začít přizpůsobovat výkyvům počasí a urychleně musíme dokončit vše, co jsme v letních měsících nestihli. K průběžným pracím na zahradě se nyní přidávají další, především úklidové.
Začíná další období výsadby rostlin v zahradě. Do výsadbových jam zapravujeme organická hnojiva.
Nejvyšší čas je na výsadbu těch cibulovin, které mají vykvést další rok na jaře. Tyto cibuloviny musíme stihnout dát do země ještě tento měsíc. Přednost dejte především narcisům.
Měsíc září je obecně nejpříhodnějším obdobím pro výsadbu stromů a keřů. Vysazujeme nyní především jehličnany, rododendrony, vřesy a všechny stálezelené listnáče. Přesazovat můžeme pěnišníky.
Vysazujeme nádoby s cibulovinami pro rychlení i jarní výzdobu.
Trávník přihnojujeme kombinovaným hnojivem (NPK), pokud jsme tak neučinili již koncem srpna. Sekání trávníku nyní provádíme na 2-3cm. Ošetřujeme jej proti plevelům a mechu. Vhodný čas je také na založení nové trávníkové plochy výsevem.
Odkvetlé trvalky nyní odstřihujeme těsně nad zemí. Naposledy seřízneme i bylinky. Jiřinky a listopadky přihnojujeme.
Též vyndáváme ze země odkvetlé mečíky. Hlízy i s listy necháme dobře proschnout.
Sledujeme stále výskyt škůdců a chorob, abychom si nepřidělali zbytečné starosti a problémy v příští sezóně. Již není nutné aplikovat chemické postřiky na choroby a škůdce, nýbrž je mechanicky odstraňujeme. Velký pozor si dávejte na napadené listy, nesmí se používat do kompostu, ale musí se bez výjimky zlikvidovat, nejlépe spálit.
Stále ještě pravidelně plejeme záhony, aby se plevel nemohl vysemenit, protože semena mnoha druhů plevelů by snadno přečkala zimu v půdě.
Vhodná doba je pro čištění venkovních vodních ploch a zakládání nových vodních prvků.
Již nyní pomalu provádíme zazimování kbelíkových rostlin. Domů vrátíme letněné pokojové rostliny.
Jestliže objevíme na stromech zasychající nebo suché a polámané větve, odřízneme je.
Pokud jsme si uchovali Poinsetii neboli “vánoční hvězdu” z loňského roku, umístíme ji nyní na světlé stanoviště s teplotami okolo 16 - 18oC, aby se na rostlině dobře probarvily horní listeny, které právě považujeme za tzv. hvězdovitý květ.
13.06.2007 00:15:21
slavekbalak
*************************
*************************
V sobotu
20.6.2020
od 10:00
se koná
BRIGÁDA
pro I.díl
*************************
*************************
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one