Zahrádkáři z Libeňského ostrova sobě ... ale i jiným
Záhlaví.jpg
Venku je stále tuhá zima, ale zahrádkář již cítí ve vzduchu jaro. Nenechme se zmást prvními nesmělými slunečními paprsky. S některými nutnými činnostmi, které se vztahují k měsíci lednu a všem zimním měsícům, musíme pokračovat i v únoru. Některé rady na únor se překrývají s radami z měsíce ledna, zvláště venkovní ochrana rostlin před mrazem, mokrým sněhem a silným nárazovým větrem, či okusu zvěří. Některé rady z ledna doporučujeme praktikovat ještě v únoru také v případě, je-li v daném roce tužší či delší zima, případně ve výše položených oblastech naší republiky. (Více se dočtete v radách na leden.)
Cibule rostlin, které rychlíme pro domácí okrasu (begonie, narcisky, hyacinty…) každý den kontrolujeme (zálivku, přihnojování...), abychom nezmeškali počátek kvetení. Nemocné části u nich odstraňujeme. Při mírném poškození je můžeme ošetřit fungicidem.
Provádíme odběr řízků z přezimovaných balkonových rostlin, např. převislých pelargonií, též ze spodní části velkokvětých chryzantém a případně můžeme přesadit řízky fuchsií.
Chceme-li se věnovat dosnám, je nejvyšší čas, abychom vsadili do substrátu hlízy a nechali je narašit.
Rovněž již můžeme zasít rychle rostoucí trvalky jako jsou zvonky a máky, aby nám vykvetly ještě tento rok a též i záhonové rostliny s dlouhou dobou klíčení, např. hledíky, aksamitníky, lobelku, šalvěj, netýkavku, vilec...
V této době již můžeme vysévat hořce. Osetou misku vyneseme na zahradu a necháme zapadnout sněhem.
Měli bychom začít věnovat zvýšenou péči i pokojovým rostlinám. V interiérech i v teplejších oblastech venku mohou být již nyní vážným problémem škůdci. Zejména se jedná o mšice. Pozvolna bychom měli také začít dle intenzity přibývajícího světla s hnojením pokojových rostlin. Nastává též vhodný čas na jejich přesazování.
Na záhony nyní rozmístíme skleněné nebo fóliové kryty a poklopy, aby se do března stačila prohřát půda pro setí ranné zeleniny, letniček aj.
Připravujeme si komposty a další organické substráty.
Jsou-li pěkné dny, kdy není půda příliš rozmoklá, můžeme pokračovat v hlubokém rytí a doplňování organických hnojiv.
Kmeny vyšších tvarů stromů chráníme před mrazovými deskami, které jsou způsobeny prudkými teplotními rozdíly při vyjasnění mezi dnem a nocí.
Provádíme zimní průklest starších ovocných stromů, např. hrušní a jabloní nebo je připravujeme zmlazovacím řezem k přeroubování v pozdějším období. Obecně však platí, že řez dřevin neprovádíme za silných mrazů. (Platí i pro měsíc leden, případně březen.)
Pokud jsme měli v předchozích letech potíže se škůdci a chorobami typu strupovitost, padlí, mšice, ploštice a obaleči, musíme v tomto období neprodleně začít provádět postřik ovocných stromů. (Platí ještě pro měsíc březen.)
Chceme-li si založit nový trávník, je potřeba začít s přípravnými pracemi, jakmile rozmrzne půda.
13.06.2007 00:07:35
slavekbalak
*************************
*************************
V sobotu
20.6.2020
od 10:00
se koná
BRIGÁDA
pro I.díl
*************************
*************************
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one