Zahrádkáři z Libeňského ostrova sobě ... ale i jiným
Záhlaví.jpg
V srpnu se o sebe naše zahrada umí částečně postarat sama. Je to kouzelný měsíc, plný slunných voňavých dnů, kdy většina květin kolem nás je v plném květu, zeleninové záhony dávají svou úrodu a stromy jsou obtěžkané pomalu zrajícím ovocem. Samozřejmě se na pozemku stále najde práce dost, většinou se však jedná jen o práci lehkou a ne vždy nezbytně nutnou. Některé z prací se nám překrývají s měsícem červencem, kdy jsme s nimi již mohli začít. S některými činnostmi zase můžeme počkat až do začátku září a užít si zaslouženou dovolenou.
Je-li mokrý rok, tráva, kterou jsme nesekali jeden až dva týdny, bude potřebovat posekat znovu, v suchém létě a obecně v sušších oblastech poroste nyní jen velmi málo a není potřeba ji sekat tak často.
Nastává vhodná doba pro provedení řezu živých plotů, hlavně jehličnanů, aby nepřerostly, a aby nové přírůstky do zimy vyzrály. Tuto práci bychom měli zvládnout nejpozději do začátku září a neodkládat ji na pozdější dobu.
Též započneme s včasnou výsadbou a přesazováním velkých jehličnanů. Vhodné je toto období též pro množení. Odebíráme polovyzrálé řízky opadavých i stálezelených keřů a stromů, roubujeme jehličnany.
Nezapomeňme na skalničky, srpen je vhodný měsíc pro jejich množení a řízkování. Za horkých letních dnů skalku zaléváme a mlžíme.
Pokračujeme v odstřihávání květů růží. Ještě je můžeme očkovat. Růže nyní již nehnojíme dusíkatými hnojivy, aby dobře vyzrálo dřevo a keře lépe přezimovaly.
Provádíme včasný řez odkvetlých trvalek a výsadbu jarních a letních trvalek pro příští rok. Můžeme začít s výsadbou cibulí narcisů a šafránů. Do truhlíku vysazujeme pacibulky lilií. Pokračujeme v dělení a rozsazování kosatců.
Vysazujeme též dvouletky (hvozdíky, macešky, pomněnky, sedmikrásky…). (Platí ještě i pro měsíc září.)
Pěstujeme-li jiřiny, nezapomeňme je nyní začít vyvazovat, aby se nepolámaly. (Platí i pro měsíc září.)
Srpen je vhodný také pro začátek vysazování, případně přesazování pivoněk. Mějme však na paměti, že pivoňka přesazování příliš nesnáší a reaguje na něj absencí květů. Po přesazení začne znovu plně kvést až za dva až tři roky. Pivoňky proto přesazujte jen tehdy, je-li to skutečně bezpodmínečně nutné.
Stromy přetížené úrodou včas podpíráme, aby se nerozlámaly větve nebo celé koruny. Z ovocných stromů mají nejkřehčí dřevo slivoně.
13.06.2007 00:13:04
slavekbalak
*************************
*************************
V sobotu
20.6.2020
od 10:00
se koná
BRIGÁDA
pro I.díl
*************************
*************************
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one