Zahrádkáři z Libeňského ostrova sobě ... ale i jiným
Záhlaví.jpg
Protože se nyní počasí průběžně zhoršuje, musíme zahradní práce stále více přizpůsobovat těmto okolnostem. Bohužel se však jedná o období, kdy je práce na zahradě stejně tak mnoho jako je tomu na jaře. Mnoho času nám nyní zabírá nejen práce spojená se zakončením letošní sezóny a s úklidem zahrady, ale také dobrá příprava na příští sezónu…
Je nejvyšší čas dokončit výsadbu na jaře kvetoucích cibulovin na zahradu nebo k rychlení do připravených nádob.
Končíme s výsevem a zakládáním nových trávníků. Později založené trávníky by již poškodil mráz. Můžeme ještě také opravovat a dosévat poškozené části stávajících trávníků.
Do kvalitně připravené půdy vysazujeme růže.
Pnoucí růže můžeme nyní prořezat. (Platí i pro měsíc listopad v teplejších oblastech.)
Ze země je nutné vyzvednout všechny zbývající choulostivé cibuloviny a hlízy, jako jsou např. jiřinky a měčíky, pokud jsme tak již neučinili v měsíci září. Očistíme je, případně je také můžeme zabalit do novin a uložíme je na vhodném místě, kde nemrzne (např. ve sklepě).
Choulostivým trvalkám a keřům v chladných oblastech připravíme zimní přikrývky tak, že je nejprve přihrneme zemí a následně ještě zakryjeme chvojím. V mírných oblastech s tím můžeme vyčkat až do listopadu.
Pelargonie, fuchsie a další rostliny z venkovních teras a balkonů přeneseme do místnosti, případně do skleníku ještě před příchodem prvních mrazíků a uskladníme je zde přes zimu.
Stále je důležité zahradu průběžně čistit a uklízet. Můžeme rovněž začít sbírat první spadané listí. Nemocné a napadené listí nekompostujeme, ale likvidujeme. Týká se to i ostatních nemocných částí rostlin.
Postupně ze zahrady uklidíme i choulostivější zahradní keramiku a zahradní nábytek.
Bazén před zimou vypustíme a vyčistíme.
Lekníny i s nádobou přeneseme do sklepa nebo je můžeme nechat v suchém bazénu, když je předtím zakryjeme vysokou vrstvou listí a chvojí.
U dřevin prořežeme suché, nemocné a překřížené větve.
Po polovině října začínáme s podzimní výsadbou ovocných stromů a keřů. Vysazujeme též sazenice vinné révy. Nyní musíme také udělat opatření, aby se zvěř v zimě nedostala na kůru mladých stromků.
Když je suchý podzim, všechny stromy ještě jednou pořádně zalejeme. Stromy potřebují přes zimu dostatek vláhy v kořenech. Jinak se může stát, zvlášť je-li suchá zima, že uschnou a my se pak nesprávně domníváme, že zmrzly.
Nejen na zahradě se v tomto období chystají rostliny k zimnímu spánku, ale také v interiéru se k odpočinku chystá většina z nich. Zastavujeme proto jejich přihnojování a obecně omezíme též zálivku. V případě kaktusů či bromélií postačí v průběhu října pouhé rosení. Pokojovým rostlinám, které reagují na krácení dne tvorbou poupat, můžeme nyní prospět zakrýváním tzv. světelnou clonou, kterou vytvoříme např. z papírového kornoutu nebo z krabice posazené na rostlinu dnem vzhůru.
13.06.2007 00:15:55
slavekbalak
*************************
*************************
V sobotu
20.6.2020
od 10:00
se koná
BRIGÁDA
pro I.díl
*************************
*************************
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one