Zahrádkáři z Libeňského ostrova sobě ... ale i jiným
Záhlaví.jpg
Příroda se pomalu ukládá ke spánku, pomožme jí proto, aby si v nadcházejícím zimním období mohla opravdu oddechnout a načerpat síly do dalšího vegetačního období. Máme-li naši zahradu rádi, věnujme jí naši pozornost i nyní, je potřeba ji především uklidit, vyčistit a uložit…
Nyní se již téměř všude začínáme potýkat s menšími či většími mrazíky. Nezapomeňme proto nyní zakrýt a přihrnout všechny citlivé venkovní rostliny, pokud jsme tak již preventivně neučinili v říjnu. Vrstvou listí a chvojím zakryjeme též skalku.
Okrasné venkovní květináče, které nejsou odolné proti mrazu, bychom měli řádně očistit a překlopit. Ostatní květináče obalíme tepelnou izolací, případně je shromáždíme na chráněném místě. Vyčistíme truhlíky.
Provedeme kontrolu uskladněných cibulí a hlíz. Ty, které jsou zesláblé a jeví známky chorob, odstraníme a zničíme dřív, než by od nich mohly být napadeny i ostatní.
Máme poslední možnost dosadit do zahrady cibule tulipánu a hyacintu.
Dokončíme výsadby macešek.
Do truhlíčků, které můžeme ponechat venku, vyséváme některé trvalky, jako je upolín, primulky, srdcovka či hořec…
Pokud to ještě počasí dovolí, vysazujeme růže. V případě, že již mrzne, je pouze založíme do půdy. Seřízneme čajohybridy a floribundy. V zimě by jinak mohlo dojít k jejich rozlomení pod nánosy těžkého sněhu.
Zapomenout nesmíme ani na prořez vistárií, aby nám v létě opět pěkně kvetly.
Naposledy posekáme trávník, pokud jsme tak neučinili již na konci října. Přiměřeně krátký drn usnadní přezimování. Plochu pro jarní založení nového trávníku nyní poryjeme.
Zryjeme všechny záhony a necháme je na zimu v hrubé brázdě. Správné rytí je poloviční hnojení…
Nezapomeňme shrabat veškeré dostupné spadané listí, abychom odstranili škůdce, kteří by jinak mohli napadnout ostatní rostliny v zahradě a v další sezóně nám způsobit zbytečné problémy.
Zakládáme komposty z dostupných organických materiálů, které se rychle rozkládají. Nikdy nekompostujeme listí ořešáku a nemocné či napadené části rostlin.
Máme-li na zahradě živý vánoční strom, který chceme letos opět o svátcích zdobit doma, již nyní jej přeneseme na přechodné chladnější místo v domě, aby si postupně zvykl na změnu klimatu.
Vyčistíme, zakonzervujeme a uklidíme veškeré zahradní náčiní. Ošetříme a dobře stočíme hadice.
13.06.2007 00:16:37
slavekbalak
*************************
*************************
V sobotu
20.6.2020
od 10:00
se koná
BRIGÁDA
pro I.díl
*************************
*************************
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one