Zahrádkáři z Libeňského ostrova sobě ... ale i jiným
Záhlaví.jpg
Jestliže jsme vám radili, abyste byli pilní v dubnu, pro květen to platí dvojnásob. Dlouhá praxe říká, že v nejkrásnějším měsíci v roce je na zahradě práce nejvíc. Musíme stihnout všechny důležité jarní práce ještě před tím, než nastoupí horké a suché letní měsíce. Všechno nyní roste jako z vody, příroda se zazelenala se a rozkvetla a my se musíme o všechnu tuto krásu náležitě postarat.
Právě v tomto měsíci jsou i plevele k neuhlídání a musíme jim věnovat zvýšenou pozornost, aby neovládly naši zahradu na úkor skutečně chtěných kulturních rostlin. Boj s plevely musíme zahájit již v předcházejících měsících.
Záhonové rostliny otužujeme a vysazujeme je ven na určené místo. V případě potřeby jim poskytujeme dočasnou ochranu před nepříznivými podmínkami. Jakmile pominou „ledoví muži“, můžeme vysázet i choulostivější rostliny.
Ven do volné půdy také již můžeme přesadit lilie, které jsme během zimy přechodně zasadili do květináčů. Pokud již nehrozí mrazíky, vysazujeme začátkem května i hlízy jiřin.
Aby nám během letních měsíců vykvétaly stále nové květy, pokračujeme až do poloviny června ve výsevu semen letniček, a to ve čtrnáctidenních intervalech.
V květnu si můžeme také namnožit některé trvalky. Některé vyšší trvalky je vhodné v tomto období nenápadně podepřít, zvlášť, je-li dostatek vláhy a rostou prudce do výšky.
Vhodná doba je též pro osazování truhlíků a venkovních nádob. Můžeme si vytvořit i tzv. květinovou stěnu. Popínavé rostliny vyvazujeme.
Pěnišníkům a azalkám, zejména těm, které jsme právě zasadili, prospěje nastýlání. (Platí i pro měsíc duben.)
Začátek května je poslední termín pro výsadbu keřů. Zvlášť nutná je nyní péče o nově vysazené jehličnany a stálezelené listnáče. Je-li teplý a slunečný květen, chráníme je chvojím před sluncem a nezapomeneme na závlahu. (Platí i pro měsíc duben.)
Živé ploty nyní přistřihneme a podle potřeby pod nimi plejeme a nastýláme.
Se stále přibývajícím teplým počasím nepřetržitě sledujeme, zda naše rostliny zbytečně netrpí nevítanými škůdci a chorobami. Na růžích se v této době často objevuje padlí.
Rostliny pravidelně zaléváme a přihnojujeme dle potřeby. Především bohatě kvetoucí rostliny v tomto období potřebují dostatečnou výživu.
Květen je ještě také vhodný měsíc pro založení nového trávníku, pokud jsme tak již neučinili po polovině dubna. Koncem tohoto měsíce posekáme především ty trávníky, ve kterých rostou cibuloviny a čepele sekačky přitom nastavíme vysoko.
Jezírko pravidelně čistíme a zbavujeme preventivně řas. Pokračujeme i ve výsadbě vodních, bahenních a mokřadních rostlin. (Platí i pro měsíc duben.)
Je čas se také přesvědčit, že náš skleník má odpovídající zastínění a ventilaci.
U zmlazených nebo přeroubovaných stromů vylamujeme koncem měsíce tzv. vlky - letorosty prorůstající obvykle pod místem řezu starší větve. (Platí i pro začátek měsíce června.)
Upravujeme úvazky u stromů, které jsou po výsadbě již usazeny, aby nezaškrtily sílící kmeny nebo větve.
13.06.2007 00:10:58
slavekbalak
*************************
*************************
V sobotu
20.6.2020
od 10:00
se koná
BRIGÁDA
pro I.díl
*************************
*************************
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one