Zahrádkáři z Libeňského ostrova sobě ... ale i jiným
Záhlaví.jpg
Jaro je tu a všechno na zahradě se začíná zelenat a bujet. O slovo se hlásí nejen ty rostliny, které na zahradě chceme mít, ale i úporné plevele, které vidíme neradi. Těch je potřeba se začít rychle zbavovat. Totéž platí i o nezvaných návštěvnících, jako jsou hraboši nebo krtci. Neocenitelným pomocníkem jsou v tomto období naopak především pro ovocné dřeviny probouzející se včely. My sami také nesmíme zahálet, v tomto období bychom měli být stejně pilní jako ty včely - sázet, přesazovat, hnojit, kopčit, kypřit… a dokončit vše, co jsme nestihli pro naši zahradu udělat v březnu.
Nyní nastává období, kdy již můžeme definitivně odstranit všechny zimní přikrývky. Proti případným zimním mrazíkům si však ještě ponechme pro jistotu připravený materiál na přechodné zakrytí a ochranu menších stromů a keřů bobulovin.
Namrzlé nebo jinak poškozené větve stromů nyní opatrně odstraňujeme až do zdravého dřeva. Řezné rány následně ošetřujeme zahlazeným ostrým nožem.
Duben je dalším důležitým měsícem pro ničení plevelů, kterými jsme se začali zabývat již v březnu. Nejlepší prevencí je v tomto období nenechat plevele příliš vyrůst, ale ničit je hned, jakmile vyklíčí. (Platí i pro měsíc květen a dál.)
Řežeme nyní peckoviny, pokud jsme tak neučinili v předchozím roce po sklizni v měsících červenec a srpen.
Provádíme ořezání okrasných trav, třezalek, tavolníků a jim podobných keřů.
Vhodná doba je pro pokračování výsadby dřevin jako jsou břízy, jehličnany a ostatní stálezelené dřeviny. Stálezelené dřeviny, pěnišníky a vřesovité rostliny sázíme do mírně zastíněných míst. Jehličnany vysazujeme zásadně narašené a vždy s kořenovým balem.
U keřů, které byly vysazovány v podzimních měsících, je nutné provést jednak jarní řez a dále je posléze seříznout na tři pupeny od kořenového krčku. Rostlina se po tomto zásahu tzv. větví odspodu a její vzhled se jeví kompaktní.
Přesazujeme pěnišníky a azalky, které potřebujeme přemístit. Musíme je však přesazovat i s balem na kořenech. U pěnišníků později po odkvětu odstraňujeme vylomením odkvetlá květenství. Na jaře kvetoucí a také více než tři roky staré keře prořezáváme vždy ihned po odkvětu.
U všech stálezelených dřevin zkracujeme loňské výhony o polovinu, podpoříme tím hustší růst a tvorbu nových listů.
Zapomenout nesmíme na jarní ošetření trávníku a to především na vertikutaci, tj. prořezání a provzdušnění trávníku, či alespoň na vyhrabání staré trávy a listí. Od tohoto měsíce musíme navíc začít pravidelně sekat trávu, protože časté sečení podporuje hustý růst. Po polovině měsíce dubna, chceme-li si založit nový trávník, zasejeme buď semena do dobře připravené půdy nebo položíme nový celistvý trávníkový koberec.
Nyní se můžeme věnovat intenzivně i skalce. Nejprve ji odkryjeme a vyčistíme a pak následně vysázíme nové trvalky a skalničky, případně ještě dosejeme některé letničky a další trvalky.
Můžeme začít osazovat okrasné závěsné venkovní košíky, ale umístíme je ještě na čas do skleníku, zimní zahrady chráněné před mrazem, nebo na krytou verandu. (Platí i pro měsíc květen.)
Rostliny pěstované v nádobách pozvolna v tomto období přihnojujeme nejlépe pomalu se uvolňujícím hnojivem. Keře, stromy, nově vysazené živé ploty a ovocné keře přihnojujeme dle potřeby.
Pokud bude koncem tohoto měsíce dostatečně teplé počasí, můžeme začít s osazováním naší vodní nádrže rostlinami, např. lekníny.
Nezapomínejme stále kontrolovat a předcházet výskytu chorob a škůdců, kteří nám mohou znepříjemnit celou sezónu. (Platí celoročně.)
Živý vánoční stromek již můžeme nyní vrátit zpět do zahrady. Možnosti máme dvě, buď rostlinu ponecháme i v sezóně v nádobě na terase, či na balkóně nebo ji vrátíme zpět do zahrady. Takto využívaná rostlina však vyžaduje naši intenzivní pozornost. Během vegetace je důležitá především pravidelná zálivka a dostatečný přísun živin v podobě umělých hnojiv. Přihnojovat začínáme pravidelně již v měsíci dubnu a končíme v září. Jako vhodné hnojivo doporučuji draselnou sůl v kombinaci s NPK nebo Cereritem.
13.06.2007 00:09:48
slavekbalak
*************************
*************************
V sobotu
20.6.2020
od 10:00
se koná
BRIGÁDA
pro I.díl
*************************
*************************
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one