Zahrádkáři z Libeňského ostrova sobě ... ale i jiným
Záhlaví.jpg
Léto, léto, léto… nebe je modré, dny a noci teplé, všude kolem nás se rozprostírají krásné barvy a naše zahrada nyní vypadá jako ráj na zemi. Aby zůstala krásná i nadále, měli bychom kromě udržovacích prací a vydatné zálivky začít přemýšlet, co se zahradou podnikneme dál, rozmyslet si podzimní výsadby, věnovat se množení rostlin pro další rok, postarat se o živé ploty a jehličnany… Nastává druhá polovina roku.
Sestřihujeme veškerá odkvetlá květenství bylin a dřevin. Odkvetlé trvalky a kosatce nyní dělíme. U trvalek druhu lupina či chrpa provádíme hluboký řez.
Můžeme již řízkovat muškáty a další balkonovky a bylinky. (Platí i pro měsíc srpen.)
Jednou týdně hnojíme rostliny v nádobách.
Nezapomínejme na pokojové rostliny, které je v této době vhodné chránit před přímým slunečním úpalem, dobře zalévat, rosit, přihnojovat a čistit. Je potřeba jim též zajistit dobré větrání. Mnohé z nich můžeme též letnit v polostínu na zahradě.
Sklízíme květy levandule a bujné trsy léčivek. Víceleté byliny jako např. šalvěj, rozmarýn, tymián, oregáno aj. můžeme v tomto letním období velmi jednoduše rozmnožovat pomocí odstřihnutých výhonků. Nejlepší je byliny množit v době, kdy ještě nekvetou. Pokud nám byliny již vykvetly, musíme před množením všechny květy i rašící pupeny odstranit.
U růží postupně odstraňujeme odkvetlé květy a naposledy je přihnojíme. Množit je můžeme v této době očkováním. Nadále u nic odstraňujeme výmladky.
Nejvyšší čas je v tomto měsíci na vyjmutí na jaře kvetoucích cibulovin. Jedná se především o tulipány a hyacinty. Tulipány můžeme nyní rozmnožovat brutem.
U větších rostlin, jako jsou např. rododendrony a azalky, provádíme zmlazovací řez. Můžeme u nich v tomto období odebírat polovyzrálé řízky. Vhodné je též provést řez vistárií a množit je v této době hřížením.
U vřesů nyní nastává nejvyšší čas na množení řízkováním.
Přistřihujeme živé ploty z habrů a podle potřeby můžeme mírně dotvarovat i ploty z ostatních listnáčů. Živé ploty z jehličnanů, vyjma thují, které můžeme nyní přistřihnout, v této době nestříháme.
Je-li suchý rok, může být v této době trávník již vyprahlý a může začít žloutnout. Proto nesmíme zapomínat na důkladnou zálivku a přihnojování. Sekáme jej nyní na 5 - 6 cm.
Máme-li na naší zahradě vodní plochu, mějme na paměti, že podstatná část vody se nám může nyní z nádrže vypařit. Nádrž je třeba kontrolovat a pravidelně doplňovat vodou. Máme-li v nádrži nasazené ryby, pravidelně vodu provzdušňujeme. Vodní rostliny, jako jsou např. lekníny, protrháváme a z vody také stále průběžně odstraňujeme řasy.
Pokud máme připraveny cibule na podzim kvetoucích cibulovin, je nyní ten správný čas na jejich výsadbu. Konec července je vhodný např. pro výsadbu ocúnů, které pak krásně vykvetou koncem srpna a v září.
Objednáváme a nakupujeme nové rostliny pro podzimní výsadbu.
Před odjezdem na dovolenou se musíme o zahradu náležitě postarat. Celou zahradu velmi důkladně zalijeme. Okolí keřů i záhony květin zkypříme a posypeme rašelinou nebo posekanou trávou. Zabráníme tak výparu z půdy a zachováme v ní tak co nejvíce vláhy. (Platí i pro měsíc srpen.)
13.06.2007 00:12:21
slavekbalak
*************************
*************************
V sobotu
20.6.2020
od 10:00
se koná
BRIGÁDA
pro I.díl
*************************
*************************
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one