Zahrádkáři z Libeňského ostrova sobě ... ale i jiným
Záhlaví.jpg
Nyní začíná hlavní zahradní sezóna. Jarní práce jsou skončeny a my se můžeme začít těšit z plodů našeho předchozího snažení. Zahrada se nám představuje v celé své kráse. Terasy, balkony i záhony nám krášlí letničky, trvalky a bylinky. Radovat se můžeme z nového trávníku, ale i z prvních dobrot pěstovaných v užitkové zahradě. S péčí o zahradu však nesmíme polevit ani v tomto období. Mezi nejdůležitější činnosti nyní patří zalévání a výživa rostlin. Práce nás však čeká v nadcházejících letních měsících více…
Všechny rostliny nyní pravidelně zaléváme. Opravdu pečlivou zálivku provádějme u nových výsadeb dřevin, které ještě nemají plně vyvinutý kořenový systém. Velmi důležitá je i pravidelná zálivka rostlin nasázených v truhlících a závěsných květináčích. Zavlažujeme-li stromy, provádíme to pak raději méně často, ale vydatněji.
Nezapomínejme též pravidelně přihnojovat jednotlivé rostliny v zahradě. Vícesložkovým hnojivem znovu přihnojíme růže a další bohatě kvetoucí keře (šeříky, hortenzie, komuli…). Důležité je též pravidelné přihnojování květin. Stromy a keře nyní přihnojujeme rychle působícími hnojivy.
Rostlinám v nádobách věnujeme celkově zvýšenou péči, nejen pravidelnou zálivku a výživu. Aby rostliny nasazovaly nová poupata, musíme pravidelně odstraňovat odkvetlé květy a květenství.
Vyštipujeme vegetační vrchol u jiřinek, zaštipujeme chryzantémy a naposledy též fuchsie.
Dříve provedené přímé výsevy nyní vyjednotíme, aby rostliny nezeslábly nedostatkem prostoru.
Vysoké nebo rozložité květiny na záhonech pravidelně vyvazujeme k opěrám.
I v tomto období je potřeba věnovat pozornost skalce. Měli bychom ji pravidelně ošetřovat a zbavovat plevele. Máme-li na skalce tařici, tařičku či devaterník, brzy po odkvětu je silně seřízneme. Skalničky začínáme množit polovyzrálými řízky.
Vhodná doba je nyní pro získávání měkkých nebo polovyzrálých řízků řady dřevin a trvalek. (Platí to i pro měsíc červenec.)
Pravidelné sekání trávníku, jeho přihnojování a též dobrá zálivka je v tomto měsíci nanejvýš důležitá. (Platí i pro měsíc červenec.)
Stále je potřeba provádět pravidelné kontroly škůdců a chorob vyskytujících se na okrasných i ovocných rostlinách v naší zahradě.
Nepolevujeme v průběžném pletí zahrady. (Platí i pro celou nadcházející sezónu, preventivně tím pomáháme zahradě i do dalších let.)
Koncem měsíce provádíme opakované seříznutí živých plotů z opadavých keřů.
Po odkvětu zmlazujeme staré pěnišníky a azalky, zejména ty keře, které jsou odspoda vyholené.
13.06.2007 00:11:41
slavekbalak
*************************
*************************
V sobotu
20.6.2020
od 10:00
se koná
BRIGÁDA
pro I.díl
*************************
*************************
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one